Obratite pažnju na….
Da li, možda, živite u kući?
Da li ste možda, nekad živeli u kući?
Da li, ukoliko sad živite u stanu, priželjkujete da živite u kući?
Stare knjige kažu, ma koliko to mnogima zvučalo neprihvatljivo, da porodičnu kuću nikako ne treba prodavati. Neki vaš predak je, najverovatnije, uložio dosta truda da tu kuću sagradi ili kupi. Održavajući i unapredjujući tu kuću mi cenimo taj trud i nastavljamo neku tradiciju. Pomislite samo na palate nekih kraljevstava koje se i dan danas održavaju i koriste.
Ipak, fokus svakako treba da bude na onome što je za naše dobro. Dakle, ukoliko imamo kuću i dvorište, koje ne želimo da prodamo, pozabavimo se danas njima.
Krenimo od dvorišta i ulazne kapije.
Kao i kod življenja u zgradi, potrebno je da kapija vašeg dvorišta bude vama lepa. Obojite je u neku lepu boju ili u boju elementa koji se slaže sa stranom sveta na kojoj se nalazi ili elementa koji puni (podržava, hrani) taj element. Postavite broj kuće i pločicu sa prezimenom.Takodje, i ti detalji neka budu odabrani tako da vam se svidjaju.
Kada udjemo u dvorište, obratimo pažnju u kojoj se trećini nalazi kuća. Bilo bi idealno da se nalazi na sredini. Da ima dovoljno prostora ispred kuće( tzv „Ming Tang“), ali i da je tako postavljena da ima prostora i oko i iza nje.
Idealno bi bilo da sa desne strane imamo fontanu i neki niži objekat, a sa desne, neki viši. To su tzv pozicije „Tigra“ i „Zmaja“, a prostor ispred kuće je pozicija Feniksa. Pozicija iza kuće predstavlja podršku i to je pozicija „Kornjače“.
Sve ovo nam pomaže u formiranju buduće bašte ili dvorišta. Dakle, u pozadini kuće ćemo postaviti neki jači zid, a bazen ili fontanu s prednje strane.
Takodje, pazićemo da formacije zelenila budu takve da na Zmajevoj strani(desna strana kada se gleda prema kući) budu više forme a na na strani Tigra (levoj) – niže. Preporučljivo je da put ka ulaznim vratima bude takav da nije potpuno pravolinijski, već da malo krivuda, kako energija od kapije do ulaznih vrata ne bude prejaka.
Cilj je da svesno predvidimo i povećamo dejstvo tih blagotvornih energija koju stvaraju biljke, cveće, kamenje, voda,elementi od metala, drveta, kao i elementi vatre:svetiljke, ognjišta, spoljašnji kamini.
JIN & JANG
Sve oko nas predstavlja ili muški ili ženski princip, čije se dejstvo prožima i nadopunjuje. Trudimo se da kako u kući tako i u dvorištu napravimo balans izmedju jednog i drugog principa. Jin elementi su niski, obli, teški, zagasiti, nepomerljivi…Jang elementi- visoki, oštri, lagani, svetlih i jarkih boja, pomerljivi….
Posmatranjem dvorišta možemo lako ustanoviti koji elementi preovladjaju, te dodati one koji nedostaju. Balans JIN-a i Jang-a utiče i našu energiju.
PRINCIP PET ELEMENATA
U Feng shuiju poštujemo princip pet elemenata.
Lako je prepoznati koliko u dvorištu i na fasadi kuće ima:
*elementa zemlje (kamen, opeka, zemlja, pločice…)
*elementa metala (česme, ograde, stubovi, okviri prozora i vrata)
*elementa vode (prozorska stakla, fontane, bazeni, zastupljenost plave i crne boje)
*elementa drveta (raznog zelenila, drvenih klupa, ograda, stubova, nadstrešnica, obloge fasade…)
Elementi su ili u tzv. „konstruktivnom“ ili tzv. „destruktivnom“ ciklusu. Trudimo se da spajamo elemente tako da hrane jedni druge, tako da je recimo poželjna kombinacija: voda i drvo, vatra i zemlja, zemlja i metal, metal i voda. Izbegavaćemo direktne kombinacije voda-vatra, drvo-metal, vatra-metal… Takodje, pošto svaku stranu sveta podržava neki od elemenata, trudićemo se da u tom sektoru stavimo baš taj element ili element koji ga podržava.
„OTROVNE STRELE“- STRUKTURE KOJE „NAPADAJU“
Sve što je na neki način upereno u vas, i oštrih ivica, emituje veoma jaku negativnu energiju koja može vrlo loše da deluje na korisnike prostora, na biljke i na korisnike uopšte. Takve strukture treba izbegavati u svakoj bašti. Obratite pažnju da li je tako nešto i od spoljašnjih struktura upreno ka vama-neki dalekovod, bandera, antena mobilne telefonije, ivica zgrade. Ukoliko jeste, Feng shui nudi neka rešenja,koja mogu biti efikasna.Jedno od tih rešenja je postavljanje BA-GUA ogledala na spoljašnji zid kuće koji se postavlja nasuprot tom oštrom elementu.
LANDSCAPE FENG SHUI
Disciplina Landscape Feng shuija podrazumeva pažljivo posmatranje formacija zemljišta, struktura i oblika našeg okruženja. Pošto oblici i strukture imaju značajan uticaj na tok vitalne energije, Landscape Feng shui ima prednost u Feng shuiju bašte i prvi se uzima u obzir u razmatranje za dizajn bašte. Kao što je malo pre napomenuto, poželjno je da bašta ima potporu iza sebe(kuću ili zid), da joj se sa desne strane u odnosu na ulaz nalazi neka vodena struktura, recimo fontana, a da put od kapije do ulaza u kuću malo krivuda, da nije potpuno prav.
KOMPASNA ŠKOLA FENG SHUIJA
Svaki kompasni pravac –
Sever, severoistok, istok, jugoistok, jug, jugozapad, zapad, severozapad, ima čitav spektar značenja i nastao je kao posledica tumačenja nekog od trigrama iz drevne knjige I CHINGA.
Prvo odredjujemo kompasne direkcije na placu na kome će se formirati bašta. Sektori koji zauzimaju te direkcije su povezani sa odredjenim elementima, bojama, članovima porodice.
Na stranici Ciklus Strane sveta – Unidesign možete tačno videti šta koja strana sveta predstavlja.
Jedna od zanimljivosti: kada se neko od članova porodice ne oseća dobro ili se razboli, to se može odraziti na biljku (drvo) u sektoru koji predstavlja tog člana porodice.
DUŠA ZEMLJIŠTA „TI-LING“- SRCE BAŠTE
Sve što je u dvorištu: formacije zemljišta, biljke, voda, drveće, biljni svet, formira tzv. „Dušu“ bašte. Treba, itekako, obratiti pažnju na to. U Feng shui, srce dvorište se vrlo poštuje i obično se nalazi u centru dvorišta. Ukoliko to nije fizički moguće, mi formiramo taj centar tako što ga označimo nekom lepom strukturom- dekorativnim kamenom, prikladnom statuom, ponekad fontanom, garniturom za sedenje… Na taj način se vitalna energija širi celim dvorištem, a to takodje utiče i na energiju koja se unosi u kuću.
Oživljena bašta doživljava svoj vrhunac, raste, i daje korisnicima mnogo sveže energije.
JOŠ NEKE TAČKE SNAGE U BAŠTI
Bilo ko ko ima finu percepciju ili angažuje Feng shui stručnjaka može da odredi tačke snage u bašti, vrtloge energije, energetska mesta i da ih dalje posmatra, prati i po potrebi aktivira. Praktikovanje Feng shuija se odnosi na svesno praćenje zakona i pravila prirode.
U skladu sa prirodom dvorišta i ljudi dolaze do svoje unutrašnje harmonije.
Ukoliko imate kuću sa dvorištem, i ako je sada ne koristite, pokušajte ipak da je aktivirate.
Rekli smo da porodičnu kuću ne treba prodavati. Ipak, ako ste primorani na to, deo novca svakako upotrebite za kupovinu nove nekretnine. Neki deo stare kuće, možete ugraditi u temelje nove i svakako se zahvalite staroj kući, za sve ono što ste doživeli u njoj.
Posotoje još mnoga pravila a tiču se kuće i okućnice.
Da li znate u kom će periodu kuća biti najuspešnija, tj, njeni korisnici? Položaj kuće na placu ukazuje na to.
*u prvoj trećini:prvi vlasnici kuće
*u drugoj trećini: njihova deca
*u trećoj trećini: njihovi unuci
Zanimljivo, zar ne?
Obratite pažnju ko živi na poslednjem spratu u kući. Da li su možda baš oni „koji dominiraju“?
U odnosu na oblik kuće, krova položaj stepeništa, takodje se mogu odrediti potencijalne mogućnosti ukućana.
Osnovna preporuka je: Volite svoju kuću, negujte, unapredjujte. Nikad nemojte loše govoriti o njoj, čak i ako se nekad nekome tu nešto loše desilo. Postoji mogućnost energetskog čišćenja takvih prostora tehnikom Space clearinga.
Space Clearing – Unidesign
Uredite prilaz, oznake, ofarbajte ogradu, popravite bravu ako ne funkcioniše.
Napravite tako da vas taj prvi kontakt sa kućom baš raduje!
Srećno u svim akcijama!